Obec PREDAJNÁ - História

História

Významní rodáci

Beta Poničanová

Narodila sa 26. 09. 1908 v rodine predajnianskeho notára Vojtecha Kindernaya, bývajúceho i úradujúceho v podnájme v dome na námestí, pod názvom „U Bellov“, významná slovenská herečka, členka Činohry SND v BA, pani Beta Poničanová, rodená Kindernayová. Na doskách tohto divadla stvárnila nejednu postavu ženy. Jej príchod do činoherného súboru sa stal prínosom, lebo do javiskovej reči vniesla mäkko znejúcu ľubozvučnosť spisovnej výslovnosti slovenského jazyka. Naším občanom sa v duchu zachovala spomienka na jej vysokú štíhlu postavu s pekne modelovanou hlavou, ktorú zvýrazňoval jednoduchý hladký účes. No i tým, ktorí sa s ňou priamo nestretli, ostala v pamäti z filmového plátna či televíznej obrazovky. Hrala vo filme Vlčie diery, alebo televíznych inscenáciách Ženského zákona či Kuba. B. Poničanová Bola i nositeľkou popredného štátneho vyznamenania Zaslúžilá umelkyňa.

Juraj Pejko

Juraj Pejko Básnik, folklórista, ľudovovýchovný pracovník a advokát Juraj Pejko sa narodil v Predajnej 25. apríla 1816 ako syn mlynára. Základné vzdelanie získal v rodisku, jednako Jasení a v Dubovej. Školské roky mu pokračovali na Gymnáziu v Brezne potom v Kremnici, Banskej Bystrici a v Levoči. V r. 1934 odchádza na univerzitu do Pešti. Zomrel mu otec a on sa musel vrátiť a starať sa o mlyn. V r. 1837 sa vydal na tovarišskú vandrovku a vtedy začína písať básne o láske k deťom a dievčaťu. Potom odišiel do Bratislavy dokončiť univerzitu a keď robil právnické skúšky zomrela mu matka. V r. 1846 vydal zbierku básní „Sklad rozličných spevou“.
Najznámejšia pieseň J. Pejku PREDANSKÉ HODINY (Trenčianske hodiny).
Zomrel 10. apríla 1893. Na jeho hrobe je napísaný prostý nápis: J. Pejko, básnik. Do archívu Matice slovenskej prišla v r.1937 zásielka 243 rukopisných básní J. Pejku, ktoré zachoval Alois Lhoták z Predajnej a teraz sú uschované v archíve Matice Slovenskej.

Ďalšie foto

Beta Poničanová_08 Beta Poničanová_09 Predajna - história_miestna časť Burgondia – ľudová architektúra Predajna - história_starý pivovar

MAPOVÝ PORTÁL Cleerio

NOVINKY Z PREDAJNEJ