Obec PREDAJNÁ - Turistický klub
vyhľadávanie 
Domáca stránka

Turistický klub


Sezóny 2002 - 2008
Sezóny 2002 - 2008

  Sezóna 2008

  Turistickú sezónu 2008 sme už tradične otvárali opekačkou na Kačke a tento raz sme sa rozhodli urobiť niečo aj pre prírodu a cestou sme vyzbierali odpadky a vyčistili studničky. Vždy v máji organizuje Turistický klub v Predajnej tradičný výstup na Hrb. Tento rok sa však nekonala len taká obyčajná túra, ale v spolupráci s turistickými spolkami a združeniami v okolitých obciach sme sa pokúsili obnoviť tzv. „Hviezdicový výstup na Ľubietovský Vepor“ a musím skonštatovať, že úspešne. Len z Predajnej vyrazilo na Hrb 50 turistov aj neturistov. Koncom mája sme absolvovali výstup na Salatín a v júni po prvýkrát aj cyklotúru, ktorej cieľom bolo Vydrovo a lesnícky skanzen. Keďže sa cyklotúra páčila, budeme ju pravidelne zaraďovať do kalendára turistických podujatí. V júli sme absolvovali tradičný výstup na Chabenec a koncom mesiaca výstup na Kremnickú skalku. V auguste nás čakal náročný prechod Slovenským Rudohorím z Predajnej na Belice a chatu Bernardín, ktorý sme zvládli a hlavne si ho za príjemného počasia užili no a koncom augusta sme sa vybrali dobýjať Studené doliny vo Vysokých Tatrách. Trasy boli dve, aby sme uspokojili aj tých náročnejších turistov. V septembri sme sa boli prejsť na Toryse v Medzibrode a začiatkom októbra sme mali v pláne Vysoké Tatry a Poľský hrebeň. Keďže počasie bolo katastrofálne, rozhodli sme sa neriskovať a navštívili sme Múzeum tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici. Poľský hrebeň absolvujeme v budúcej sezóne. No a turistickú sezónu 2008 sme zakončovali už tradične turistickým gulášom a už tradične na chate M. Smitku. Tento rok gulášu šéfovali Pikulovci s Lányovcami a úplne posledným počinom tejto sezóny bol jesenný výstup na Hrb začiatkom novembra.

  Sezóna 2007
  Turistickú sezónu 2007 sme začali v apríli opekačkou na Kačke. Tradičný Hrb sa kvôli počasiu nekonal v termíne, ale o týždeň neskôr. Koncom mája sme si zopakovali výstup na Čierny Diel a v polovici júna sme navštívili poľské Pieniny. Pri tejto príležitosti sme vyskúšali aj splav Dunajca na pltiach a stálo to za to. Začiatkom júla sme absolvovali tradičný Chabenec a koncom mesiaca nás čakal prechod zo Strelník do Osrblia. Po troch rokoch sme sa vrátili na Kráľovu hoľu, tentokrát však inou trasou. Zatiaľ čo v roku 2004 nám počasie neprialo a statočne sme zmokli, tento rok až na hmlu na vrchole bolo pekne. Začiatkom septembra boli na pláne Vysoké Tatry a ich Studené doliny. Pozrieť sme sa boli len vo Veľkej studenej doline, pretože hore napadol čerstvý sneh a liezť cez Priečne sedlo bolo veľmi nebezpečné. Koncom mesiaca sme absolvovali prechod zo Slovenskej Ľupči do Brusna a v októbri sme sa vrátili do Vysokých Tatier na Jahňací štít. V druhej polovici októbra sa ako každý rok varil záverečný turistický guláš. Miesto sa nemenilo a tento rok bol šéfkuchárom Paľko Beraxa. Guľáš, počasie, nálada i súťaže boli ako každý rok vynikajúce. Posledným počinom predajnianskych turistov v sezóne 2007 bol 2. ročník jesenného výstupu na Hrb.

  Sezóna 2006
  V roku 2006 naplno prepukla „túrománia“. Absolvovali sme 13 túr, prechodov a výstupov rôznej obťažnosti. Po prvýkrát sme sezónu otvárali opekačkou už v apríli. Potom nasledoval tradičný výstup na Hrb a výstup na dominantu Predajnej - Čierny diel. V polovici júna sme sa vybrali na Poľanu a 1. júla sme absolvovali už 6. ročník tradičného výstupu na Chabenec. Tento bol však v niečom odlišný. Nešli sme tradičnou trasou ale z Dolnej Lehoty, cez Dve vody a Vajskovské vodopády až na Chabenec. Ďalšou túrou bola tzv. túra poznávania - smer Predajnianske vodopády. Len veľmi málo obyvateľov Predajnej nieže videlo, ale aj počulo o tomto krásnom výtvore prírody. Ďalším objektom obdivovania sa stal zaslúžene Kelemenov tunel, ktorý je vyhlásený za technickú pamiatku a je jediným zachovalým objektom tohto typu v strednej Európe. Ďalšou zastávkou predajnianskych turistov sa stala Krížna vo Veľkej Fatre. Nasledoval prechod z Ráztoky do našej obľúbenej Moštenickej Kyslej a tentokrát nám počasie žičilo. Už nikto si nevie predstaviť turistickú sezónu bez Vysokých Tatier a tak sme sa začiatkom septembra vybrali na Slavkovský štít. Verní heslu: „nie si turista ak si nestál na Slavkovskom štíte“ sme sa štverali stále vyššie až sme sa ocitli na jeho vrchole. Prekonali sme prevýšenie viac ako tisíc štyristo metrov, ale stálo to za to. Aj naše nôžky boli o tom (hlavne na druhý deň) presvedčené. Zabrať im dal najmä zostup, ale nikto by si nenechal ujsť tie úžasné výhľady. Jednoducho krása. Po tejto „najnáročnejšej z náročných“ túr (ako sa na druhý deň vyjadrili niektorý turisti) sme si zaslúžili „oddychovku“- a tou bola túra cez Čierťaž do Brusna. Nielenže sme sa prešli, oddýchli si a obdivovali čo sa dalo, jednej skupine turistov sa dokonca pošťastila „Medzibrodská haruľa“. V hlave Mareka totiž skrsol nápad ísť sa pozrieť do Medzibrodu na haruľovú šou. Tak sa šlo. Aj druhej časti nášho turistického oddielu sa darilo. Keďže boli smädní viac ako my, pobyt v reštauračnom zariadení v Brusne si predĺžili až do večera. Po tejto oddychovke nasledovala posledná „veľká“ túra, ktorá smerovala do Vysokých Tatier, konkrétne ich západnej časti Roháče na Tri Kopy a Baranec. Táto túra dala zabrať tak, že zo Žiarskej doliny sme odchádzali už za tmy. Turistická sezóna sa už tradične oficiálne končila turistickým guľášom. Marek bol opäť ochotný požičať nám svoju chatu a tentokrát sa zhostil aj úlohy šéfkuchára. Treba povedať, že veľmi zodpovedne a s veľkým úspechom. Aj tento rok sa nielen jedlo, pilo, spomínalo na túry či spievalo, ale aj súťažilo. No a víťazmi sme sa stali všetci my, členovia Turistického klubu v Predajnej. My, ktorí v mnohé voľné soboty obúvame skoro ráno turistické topánky a vydávame sa obdivovať krásy nášho Slovenska. Poslednou akciou predajnianskych turistov v tejto sezóne sa stal jesenný výstup na Hrb.

  Sezóna 2005
  V roku 2005 sme absolvovali 7 viac či menej náročných túr. Začalo sa už tradične v máji výstupom na Hrb. V júni sme absolvovali prechod Donovali - Kyslá. Vlastne len prechod Donovaly - Moštenica, pretože počasie bolo veľmi nepriaznivé, pršalo a bola hustá hmla, ktorá neumožňovala takmer žiadnu orientáciu. V júli nás čakali hneď 2 túry a to 5. ročník tradičného výstupu na Chabenec, ktorý sa však pre veľmi zlé počasie nekonal a Malá Fatra so svojimi Rozsutcami. Táto túra bola pre nás turistov výnimočná. Na vrchole Veľkého Rozsutca sme totiž pokrstili našu oficiálnu zástavu, ktorú navrhla a ušila Anka Čunderlíková za čo jej patrí vďaka a krstnými rodičmi sa stali Ľubka a Milan Pikulovci. Ako správny krstný rodičia ju pokrstili slivovicou a zaželali jej ešte veľa šťastných kilometrov na chrbte krstného otca. V auguste sme absolvovali prekrásne Roháče a v septembri Kôprovský štít. Sezónu 2005 sme končili v Slovenskom raji. Tentokrát posledným počinom nebol turistický guľáš, ale nultý ročník jesenného výstupu na Hrb, ktorý sa konal po turistickom guľáši. Guľáš sa konal ako vždy na Marekovej chate a tentokrát varila Vierka Medveďová a asistovali jej Lucka Košíková, Dežko Smitka a Anka Čunderlíková. Guľášik bol výborný, atmosféra ešte lepšia, súťaže pestré a tancovalo a spievalo sa do naozaj neskorých nočných hodín.

  Sezóna 2004
  Rok 2004 znamenal prelom v doterajšej histórii Turistického klubu v Predajnej. Na tento rok bolo naplánovaných 7 túr a prechodov po celom území Slovenska. Turistický klub mal v tomto čase viac ako 50 prihlásených členov a asi 25 príležitostných turistov. Prvou túrou bol už tradične výstup na Hrb. Koncom mája sme absolvovali prechod Čertovica - Ďumbier - Trangoška. Počasie bolo nepríjemné, pršal dážď a fúkal studený vietor. Napriek tomu sa turistom táto túra páčila, pretože spoznali úplne iné Nízke Tatry, ich upršanú a cez hmlu presvitajúcu krásu. V júli nás čakal Chabenec a jeho 4. ročník a koncom júla sme absolvovali nádhernú a stále spomínanú Gaderskú dolinu a jej krásne skalné útvary. Do Gaderskej by sa mnoho turistov chcelo ešte raz vrátiť. V druhej polovici augusta sme absolvovali túru na Súľovské skaly. Je to vlastne jedno veľké kamenné mesto plné skalných veží, ihiel a brán, rozoklané bezodnými tiesňavami, roklinami a dolinami. Jedným z najznámejších útvarov je viac ako 13 metrov vysoká Gotická brána. No a nakoniec tajuplný hrad Strečno. V septembri sme sa boli pozrieť vo Vysokých Tatrách na Rysoch a sezónu sme ukončili ako sa na správnych slovenských turistov patrí - na Kráľovej holi. Poslednou a rozhodne vydarenou akciou tejto sezóny bol záverečný turistický guľáš. Chatu opäť požičal Marek Smitka, varil Vojto Kuracina a zabávalo, spievalo a tancovalo do neskorého večera viac ako 50 turistov.

  Sezóna 2003
  V roku 2003 sme sa rozhodli pridať jednu túru navyše. Oplatilo sa. Okrem už tradičného Hrbu a Chabenca sme absolvovali aj dve ďalšie túry. V septembri sme sa vyštverali sa Kriváň a v októbri sme prešli Muránskou planinou. Obe túry sa tentokrát nedali vôbec porovnávať. Kým na Kriváni bolo počasie vcelku ustálené a svietilo nám slniečko, Muránsku planinu sme už od zrúcanín Muránskeho hradu absolvovali v miernom daždi a hmle. Situáciu nám sťažovali aj zle značené turistické trasy. Nakoniec sme sa všetci šťastne dostali domov. Turistickú sezónu v roku 2003 sme zakončili turistickým guľášom. Marek Smitka nám na túto príležitosť požičal svoju chatu a mohlo sa variť. Šéfkuchárom bol Vojto Kuracina a Vierka Medveďová mu veľmi platne pomáhala. Guľášik sa naozaj vydaril a až do večera sme pri ohníku spievali, spomínali na uplynulý turistický rok a plánovali novú sezónu.

  Sezóna 2002
  Rok 2002 sa zniesol v znamení tradičných túr a výstupov. Májový výstup na Hrb a júlový výstup na Chabenec mali dva spoločné znaky - veľa ľudí (64 a 41) a vydarené počasie. Tieto dve túry sa stali pre turistov nosnými piliermi každej sezóny a objavujú sa pravidelne v rozpisoch túr každý rok až po dnes. Mimo nich sme mali v pláne ešte jednu túru. V októbri sme absolvovali výstup vo Vysokých Tatrách - z Hrebienka na Téryho chatu. V tento deň sme zažili všetky štyri ročné obdobia. Ráno v Predajnej bolo krásne, slnečno a jasno. Na Hrebienku pršalo, na „Téričke“ snežilo a pri zostupe späť sme sa mohli opaľovať. Aj v tom, ako človeka dokáže zaskočiť počasie sa ukrýva jedna z mnohých krás prírody a turistiky.


Ďalšie foto

Turisti - Chabenec_02 Turisti - Jahňací Štít_02 Turisti - Kremnická skalka_02 Turisti - opekačka_05

MAPOVÝ PORTÁL Cleerio

NOVINKY Z PREDAJNEJ

Recitál Martina VETRÁKA - 19. 10. 2019
Recitál Martina VETRÁKA
[10/15/2019]
Pri príležitosti MESIACA ÚCTY K STARŠÍM pozývame všetkých na slávnostný program do spoločenského domu od 16. 00 [čítaj viac]
Kačacie hody - 8. 11. 2019
Kačacie hody 2019
[10/14/2019]
Pozývame Vás stráviť večer v rytme country s dobrou kačacou večerou a super spoločnosťou od 18.00 hod. v sále SD v Predajnej [čítaj viac]
Predajnianske zvesti 5/2019
Obecné noviny
[10/14/2019]
Dedina ako záhrada. Medzinárodný deň zvierat, kompostovanie a iné zvesti zo života obce, škôl, seniorov, turistov a ... v čísle 5/2019 zvestí [čítaj viac]
- projekt je spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky ... [čítaj viac]
VEREJNÉ OBSTARÁVANIE - "Rekonštrukcia telocvične v obci Predajná" ... [čítaj viac]
VEREJNÉ OBSTARÁVANIE - "Vodozádržné opatrenia v obci Predajná" ... [čítaj viac]
Nahliadnite do fotogalérie obce Predajná - sekcia - ZO JEDNOTA DÔCHODCOV - NOVÉ AKTIVITY - JÚN - JÚL 2019 [čítaj viac]