Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

13. 06. 2023 – Zájazd na Podpoľanie

      ZO JDS Predajná zorganizovala 13. 6. 2023 pre svojich členov zájazd na Podpolanie. Najprv sme navštívili Hriňovú. Na Raticovom vrchu je kostol Panny Márie Fatimskej a Kláštor Kapucínov.
Je tam prekrásny výhľad na celé okolie Hriňovej. Po prehliadke kostola sme sa zúčastnili aj svätej omše, ktorú nám pripravil mních Kapucín – Vladimír Polák. Neďaleko kostola bol aj rodný dom Štefana Nosáľa.  Na jeho počesť je tam lavička s tabuľkou a veľkou fujarou. Pri odchode z kostola sme stretli pána Jozefa Ďuricu, ktorý bol iniciátorom výstavby kostola. Potom nasledovala návšteva múzea Štefana Nosáľa, ktorý bol umelecký vedúci súboru Lúčnica.

     Z Hriňovej sme išli do starej časti Detvy. V reštaurácii „Pivnica a penzión pri studni“ sme mali zaistený výborný obed. Nasledovala návšteva Podpolianskeho múzea, kde sme sa od sprievodkyne   pani Babicovej dozvedeli historiu Podpolania, videli sme krásne kroje, drevené kríže, slovenské ľudové hudobné nástroje a výstavu prvého slovenského námorného kapitána, ktorým bol Július Juraj Thurzo. Poslednou návštevou tejto akcie bol Vagačov dom postavený v roku 1908. Bola tam prvá bryndziareň. Súčastný majiteľ je Martin Doskočil, ktorý od roku 2017 začal rekonštrukciu domu. Nachádza sa tu kaviareň, krčma, múzeum, pivovar a penzión. Po prehliadke múzea sme si posedeli v reštaurácii na dvore pri chutných zákuskoch, ovocných limonádach a špeciálnom pive.

     Domov sme sa vracali spokojní a šťastní z krásnych zážitkov a nových vedomostí o Podpolaní. Chceme sa poďakovať našej pani predsedníčke Marienke Boberovej, ktorá nám zaistila všetky akcie. Tiež sa chceme poďakovať aj vodičovi autobusu pánovi Jaroslavovi Bukovcovi, ktorý je veľmi ochotný splniť naše požiadavky.

Mária Beraxová

    

Skip to content