Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Monografia obce

Dejiny sú svedkom času,

svetlom pravdy,

živou pamäťou,

učiteľkou života

a poslom minulosti.

Vážení občania, vážení rodáci!

„Dejiny sú svedkom času, svetlom pravdy, živou pamäťou, učiteľkou života a poslom minulosti.“
Túto myšlienku vyslovil rímsky filozof Cicero a je určite aktuálna aj dnes pre každého z nás. Dostáva sa vám do rúk kniha, ktorej stránky vás povedú cestou objavovania minulosti našej obce. Na pozadí udalostí v nej popísaných môžete pochopiť, ako sa naša obec vyvíjala, a zároveň si pripomenúť časy, ktoré sa síce vrátiť nedajú, ale pre mnohých z vás sú možno zdrojom spomienok na ľudí, oživením zabudnutých životných momentov, inšpiráciou pre zveľaďovanie našej obce či len hrdým pokochaním sa v histórii srdcu blízkej domoviny. Táto vzácna kniha dáva možnosť spoznávať udalosti, fakty a osobnosti, ktoré formovali život v Predajnej. Nemuseli to byť veľké historické činy, ale premyslená každodenná činnosť, statočný a jednoduchý život, kultúrne tradície a zvyky našich prastarých rodičov.

Prajem vám všetkým, ktorým sa táto publikácia dostáva do rúk, aby ste v nej čerpali ponaučenie, pocítili oslavu práce našich predkov a pocit zodpovednosti za našu prítomnosť, ale aj budúcnosť. Publikácia je určená všetkým tunajším súčastníkom aj rodákom, ktorí sa roztratili po Slovensku či za jeho hranice. Verím, že pri jej čítaní si starší osviežia spomienky na mladosť a pre mladších iste bude poučením o starom zašlom živote. Pre všetkých, ktorí ste sa akýmkoľvek spôsobom zúčastnili na dianí v obci, nech je zdrojom hrdosti na život, prácu a dielo našich predkov i našich súčasníkov.
Verím, že táto kniha si nájde čestné miesto nielen v knižniciach súčasných Predajňanov, ale i všetkých rodákov či náhodných návštevníkov, ktorí sa radi vracajú do načej obce. Taktiež verím, že vo vás, milý čitatelia, prebudí vnútornú úctu k hodnotám vytvoreným za dlhé desaťročia a storočia v tomto krásnom kúte Slovenska.
Na záver mi dovoľte poďakovať autorskému kolektívu vedeckých pracovníkov Univerzity Mateja Bela, ktorý vytvoril reprezentatívne dielo našej obci.
Ďakujem všetkým prispievateľom a predovšetkým občanom našej obce za poskytnutie fotografií zo svojich domácich archívov a za ich poznatky a spomienky z minulosti.
Ďakujem taktiež všetkým tým, ktorí akoukoľvek formou prispeli k zrodu tejto monografie.

Monografiu obce Predajná si môžete zakúpiť na obecnom úrade alebo Vám ju zašleme
na dobierku.
Cena monografie činí : 20 € + poštovné

Skip to content