Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

26. 07. 2023 – Návšteva jaskyne Domica a Banského múzea v Rožňave

A je tu leto. Leto, na ktoré  sa všetci skutočne veľmi tešíme. Skúste uhádnuť prečo? Preto, že pre nás seniorov je to krásny čas, aby sme  sa mohli  po zime rozhýbať a rozprestrieť krídla na všetky svetové strany a  spoznávať nové a krásne miesta nášho Slovenska.

Pomaly prichádza deň, a to 26. 7. 2023, kedy máme naplánovaný autobusový výlet do jaskyne Domica a banícke múzeum v Rožňave. Slniečko nás ráno zobudilo do krásneho dňa. Plný autobus  na čele s našou predsedníčkou ZO JDS Predajná Ing. Marienkou Boberovou  vyráža o 9.00 hodine a zbiera  po ceste ešte ďalších výletníkov. Cieľ našej cesty nie  je náhodný, pretože jaskyňa Domica patrí nielen medzi naše najkrajšie jaskyne, ale je aj jaskyňou svetového významu. Okrem prehliadky jaskynných priestorov ponúka nevšedný zážitok, na ktorí sme sa všetci tešili, ale hlavne  naše vnúčatká, ktoré sme zobrali s nami na výlet. Je to plavba po podzemnej rieke Styx, ale závisí od prírodných podmienok, dostatok vody v rieke a preto nie je vždy možná. Bol to skutočne krásny zážitok a niektoré vnúčatká veru šepkali starým rodičom, že  by sa ešte raz chceli previesť. Bohužiaľ to však nebolo možné.  Po skončení krásnej prehliadky na nás čakal obed, na ktorí sme aj tešili, pretože sme  v jaskynných priestoroch celkom aj vyhladli.
Po obede nás pán šofér odviezol do Rožňavy a zastavil priamo pred múzeum, kde už na nás čakal sprievodca.
Bansko-hutnícka expozícia je inštalovaná v najstaršej stavbe v strednej Európe postavenej pre banícke a hutnícke múzejníctvo. Predstavuje históriu gemerského baníctva a hutníctva od praveku po súčasnosť s ukážkami prvotných dobývacích pracovných nástrojov, dopravných prostriedkov, banskej meračskej a osvetľovacej techniky… Jej neoddeliteľnou súčasťou sú banské pracoviská pivničných priestoroch, znázorňujúce banské diela v podzemí s čelbami banských pracovísk pri dobývaní železných rúd a magnezitu, vrátane zariadení a pracovných nástrojov.

Všetci sme jednoznačne skonštatovali, že výlet sa nám vydaril a my sme sa šťastní a spokojní vracali do svojich domovov.  Ďakujeme našej pani predsedníčke za krásny výlet, ktorý bol organizovaný na jednotku s 5 hviezdičkami.  

Ing. Zlatica Masárová

    

Skip to content