Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

16. 03. 2023 – Tatranský ľadový dóm – Hrebienok

16. marca 2023 členovia ZO JDS Predajná spolu s pozvanými členmi z Nemeckej absolvovali výlet do  Vysokých Tatier.

     Navštívili sme miesto, ktoré nás presvedčilo, že aj chladná ľadová krása dokáže priniesť výnimočné emócie. Jubilejný 10. ročník sa umelci inšpirovali sakrálnou Bazilikou Božieho hrobu v Jeruzaleme. Ľadová stavba ukrýva symboliku v ceste bolesti, ktorú na krížovej ceste prešiel Ježiš. Symbol mieru zobrazujú kaplnky rôznych svetových náboženstiev. Táto ľadová nádhera sa ukrýva pod kupolou, ktorá má priemer 25 m a najvyšší bod stavby dosahuje výšku 10,5 m.

     Po ukončení prehliadky sme sa zohriali a občerstvili v reštaurácii na Hrebienku. Pozemná lanovka s výhľadom na krásnu zimnú prírodu nás zviezla do Starého Smokovca, kde autobusmi  / pre veľký záujem o tento výlet mali sme dva – 50 miestny a 20- miestny / sme pokračovali v našom spoznávaní Tatier do Tatranskej Lomnice.

     Tu sme navštívili Múzeum TANAP-u, kde najatraktívnejšiu časť exkurzie tvoria exponáty zástupcov miestnej živej prírody. Prezreli sme si zástupcov hmyzu, motýľov, plazov, rýb, vtákov, drobných a veľkých cicavcov. Očarila nás aj zbierka drevín a rastlín, skalná stena s rastlinkami a zvieratami, žijúcimi v skalných štrbinách či geologická expozícia. Oboznámili sme sa aj s charakterom tatranskej prírody, s jej ochranou a s dejinami sprístupňovania Tatier. Z tohto múzea sme odchádzali nadšení zo všetkého, čo bolo k dispozícii viditeľné pre naše oči.                                                                                            

     Na spiatočnej ceste naše dojmy z výletu sme ešte prebrali pri posedení v Starej Zvonici pred Nižnou Bocou. Prialo nám aj krásne počasie, tak všetci spokojní s výletom, vrátili sme sa domov.

Mária Boberová

Skip to content