Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Toxické jamy v Predajnej na Horehroní čistia štátni vodohospodári

Deň zeme: minister dozerá na štart čistenia odkaliska v Predajnej

Ministerstvo životného prostredia SR
21. apríla o 16:39 ·

Facebook: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=358897682930471&id=100064307274913&sfnsn=mo

❗ Toxické jamy v Predajnej na Horehroní čistia štátni vodohospodári. Obhliadku prác čistenia vody priamo na mieste skontroloval minister životného prostredia Ján Budaj.
Stalo sa tak pri príležitosti pripomenutia si Dňa zeme (22. apríl).
🔴 Jedovaté odkaliská plné toxického odpadu z gudrónov trápia miestnych obyvateľov už desaťročia. Podľa slov ministra životného prostredia Jána Budaja sa gudróny dajú odstrániť aj bez toho, aby sa nehospodárne plytvalo verejnými financiami. „V piatok 22. apríla si pripomíname Deň zeme. V tento deň sa už v Predajnej budú naplno odčerpávať a čistiť vody z gudrónových jám. Napokon odstránime čiernu škvrnu z mapy Horehronia,“ zdôraznil minister Ján Budaj.
✔ Ministerstvo životného prostredia SR zabezpečilo odborníkov trvale monitorujúcich výšku hladiny gudrónových jám. Štátne podniky v pôsobnosti MŽP – VODOHOSPODÁRSKA VÝSTAVBA, ŠTÁTNY PODNIK a SLOVENSKÝ VODOHOSPODÁRSKY PODNIK, štátny podnik vybudovali odvodňovací rigol, ktorý zabraňuje vtekaniu povrchových vôd do nádrže a minimalizujú riziko preliatia. Nastavili technológiu čistenia umožňujúcu čo najefektívnejšie vyčistenie vody. Vyčistená voda sa stáva priemyselnou vodou, ktorá neznečisťuje životné prostredie.MŽP zabezpečuje prostredníctvom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) kontinuálne meranie hladiny gudrónových jám Predajná I a Predajná II.1️⃣Na odkalisku Predajná I sa kontinuálne meria tiež hladina vo vrtoch do telesa a podložia hrádze. Výsledky meraní sú odborne vyhodnocované a MŽP je každý mesiac informované o aktuálnom stave.
❌ „Čierne oči Predajnej sa definitívne odstránia vtedy, keď sa určí najefektívnejšia metóda sanácie,“ zdôraznil minister Budaj.
 Projekt sanácie s presným postupom riešenia toxického odpadu v Predajnej vyplynie z geologického prieskumu, ktorý zabezpečuje MŽP v spolupráci so Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Hotový bude do konca roku 2023. V Projekte sanácie a vo verejnom obstarávaní sa vyjasnia otázky, akou technológiou bude environmentálna záťaž sanovaná.
 MŽP nie je pôvodcom, vlastníkom a ani správcom toxických jazier v Predajnej, bolo však určené ako povinná osoba pre sanáciu týchto environmentálnych záťaží, ktorých sa za bývalej vlády zbavil súkromný podnikateľ.
✔ Starostka obce Predajná Tatiana Čontofalská sa prišla poďakovať ministrovi Jánovi Budajovi za opatrenia a vyzdvihla, že po desaťročiach nastala v Predajnej zmena.
Skip to content