Obec PREDAJNÁ - ZO Jednota dôchodcov
vyhľadávanie 
Domáca stránka

ZO Jednota dôchodcov

2021
Jednota dôchodcov na Slovensku, ZO PREDAJNÁ
AKTIVITY v r. 2021
11. 11.
2021
Zaznel zvon mieru
- 103 rokov od skončenia 1.svetovej vojny
11. novembra 2021 uplynulo 103 rokov od skončenia 1.svetovej vojny. Hrôzy vojny si pripomenuli a ľudské obete uctili aj členovia miestnej organizácie Jednoty dôchodcov pietnym aktom na Námestí Juraja Pejku. Rozália Fortiaková a Margita Beraxová sa obyvateľom prihovorili prostredníctvom miestneho rozhlasu. Pani Fortiaková predniesla báseň a pani Beraxová načrela do histórie a symboliky spojenej s týmto dňom. Symbolom tohto dňa sa stal červený kvet poľného maku z Flanderských polí. Táto poľná rastlina pokryla hroby mnohých obetí, čím dodnes pripomína smutné udalosti vtedajších dní. V duchu symboliky Ing. Mária Boberová, predsedníčka jednoty dôchodcov a Ľuboš Ofúkaný, poslanec obecného zastupiteľstva položili na znak úcty na pomník padlých hrdinov v oboch svetových vojnách kytičku makov. Nezabúdajme, že sloboda a mier sú krehké a vzácne hodnoty.
Mgr. Michaela Vaníková
Seniori Predajna - opereta Banská Bystrica
Seniori Predajna - opereta Banská Bystrica
19. 10.
2021
SENIORI NA VÝLETE
Valaská-časť Piesok, Hronec, NBC areál v Osrblí
Dňa 19. 10. 2021 si ZO JDS Predajná naplánovala výlet do blízkeho okolia.
Svoj výlet sme začali vo Valaskej-časť Piesok, kde sme navštívili unikátne múzeum o histórii baníctva a hutníctva na Pohroní – Hutnícky skanzen. Toto múzeum v prírode sa nachádza na vápencovom brale Skalka. Pán Milan Štéc nás oboznámil s bohatou minulosťou výroby železa. Pozreli sme si podzemné železné bane s dobývacím zariadením, železiareň poháňanú silou vody zo 16 storočia, exponáty prvých spaľovacích motorov a vodných turbín, kaplnku, kováčsku dielňu. Z rozhľadne z výšky až 50 metrov sme mali pekný výhľad na okolie Valaskej a údolie Hrona.
Naša cesta ďalej pokračovala do Hronca, kde sme si v Kolibe Groš pochutnali na kačacích hodoch a makovo-višňovej štrúdle. Zuzka Albertyová nás ponúkla výbornými vlastnoručne upečenými oblátkami.
Náš výlet sme ukončili prehliadkou Národného biatlonového areálu v Osrblí a Schniererbusom sme sa vrátili domov.
Ďakujeme našej predsedníčke Ing. Márii Boberovej za vybavenie a zorganizovanie tohto pekného výletu.
Anna Čunderlíková
Seniori Predajna - opereta Banská Bystrica
Seniori Predajna - opereta Banská Bystrica
Seniori Predajna - opereta Banská Bystrica
Seniori Predajna - opereta Banská Bystrica
13. 10.
2021
RECITÁCIE - Okresnej prehliadky v prednese poézie
a prózy seniorov v Polomke
Členka miestnej organizácie Jednoty dôchodcov p. Fortiaková, v sprievode predsedníčky organizácie Ing. Boberovej, sa zúčastnila Okresnej prehliadky v prednese poézie a prózy seniorov v Polomke 13. 10. 2021. Pani Rozália Fortiaková bola ocenená v kategórii poézia krásnym 3. miestom. Gratulujeme.
MV
Seniori Predajna - opereta Banská Bystrica
Seniori Predajna - opereta Banská Bystrica
Seniori Predajna - opereta Banská Bystrica
21. 9.
2021
V DIVADLE VO ZVOLENE
Katka opúšťa rodné mesto a prichádza na Šumiac, kde ju očakáva jedna z posledných žien, ktorá ešte vie ušiť tradičný šumiacky Čepiec. Divadelné obrazy sledujú Katku v cykle roka a vytvárajú mozaiku konkrétnych a nadčasových zážitkov. Najinšpiratívnejšie motívy sa týkajú regiónu, v ktorom DJGT pôsobí, keďže dej sa odohráva v obci Šumiac pod Kráľovou hoľou a autorkine spomienky sa dotýkajú detstva v Banskej Bystrici.
Túto pulzujúcu živú inscenáciu / KATARÍNA KUCBELOVÁ – PETER PALIK / seniori z Predajnej mali možnosť vidieť a znovu obdivovať výkony hercov na javisku DIVADLA JOZEFA GREGORA TAJOVSKÉHO vo ZVOLENE 21. 9. 2021.
Mária Boberová
Seniori Predajna - opereta Banská Bystrica
9. 9.
2021
Návšteva Hronského Beňadika

Výbor ZO JDS Predajná zorganizoval dňa 09. 09. 021 návštevu Hronského Beňadika. Počas cesty „Schniererbusom“ nám p. Zdenka Peťková porozprávala o histórii Benediktínskeho kláštora a Chrámu sv .Benedikta.
V sprievode lektora sme si pozreli Benediktínsky kláštor, jeho vonkajší areál, zrekonštruovanú prízemnú časť „sýpky“ s expozíciou, ktorá približuje dejiny opátstva sv. Benedikta. Kláštor bol v r.1970 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
V chráme sv .Benedikta , ktorý bol 4. marca 2019 povýšený na Baziliku Minor, nám celebroval sv. omšu pán farár Mgr. Martin Pečarka z Podkoníc. V kaplnke sv. krvi sme spolu mali pobožnosť pred Relikviou Kristovej Krvi.
Naša cesta pokračovala ďalej do Tekovskej Kúrie kde sme si pochutnali na výbornom obede, niektorí sa zastavili aj v domácej pekárničke.
Spokojní, plní dojmov z celého dňa sme sa „Schniererbusom“ vrátili domov.
Veľké poďakovanie patrí pánu farárovi Mgr. Martinovi Pečarkovi za spoločne prežitý deň, ako aj našej predsedníčke Ing. Márii Boberovej, ktorá tak ako vždy aj tentokrát všetko zorganizovala a vybavila.
Magdaléna Rečlová
Seniori Predajna - guľáš
Seniori Predajna - guľáš
Seniori Predajna - guľáš
25. 8.
2021
Poznávací výlet dôchodcov
do Pohronskej Polhory, na salaš ZBOJSKÁ a do Tisovca

ZO JDS v PREDAJNEJ zorganizovala dňa 25. 8. 2021 poznávací výlet. Schniererbus nás v pohode odviezol na prvú zástavku do Pohronskej Polhory. Tam sme na Obecnom úrade navštívili pamätnú izbu, kde boli vystavené starodávne nábytky, potreby pre domácnosť, remeselnícke a poľnohospodárske nástroje. Ženy najviac zaujali krosná na tkanie pokrovcov a plátna, vytkávané vzory a Anka Felbabka si za ne aj sadla.
Potom sme pokračovali na salaš ZBOJSKÁ. Tí, čo majú dobré nohy a odvahu išli na kopec s rozhľadňou, ktorá mala vyše 100 schodov. Bolo to namáhavé. Salaš je veľmi pekné drevené stavanie aj s vonkajšími terasami, kde sme posedeli na slniečku a dobre sme sa najedli pravých slovenských jedál a fajnej baraninky. Po dobrom jedle sme pokračovali do Tisovca, tam sme navštívili Múzeum ozubnicovej železnice, ktorá bola postavená koncom 19. storočia na prepravu materiálu do železiarne v Tisovci. Boli tu vystavené zachránené staré časti a ostatné technické vybavenie. Toto bolo zaujímavé pre mužov. Trať má niekoľko železných montovaných mostov, ako aj viadukty. Naspäť z Tisovca sme išli jednovagónovou motorkou. Bol to zážitok a výhľad na krásnu dolinu.
V Zbojskej nás čakal autobus, ktorý nás odviezol domov. Bol to výlet plný zážitkov, za čo ďakujeme predsedníčke Ing.Boberovej a milému p.vodičovi z fy Schniererbus.
Marcela Zodlová ZO JDS
Seniori Predajna - guľáš
Seniori Predajna - guľáš
Seniori Predajna - guľáš
16. 8.
2021
Posedenie „Pri guláši“

ZO JDS Predajná zorganizovala dňa 16. 8. 2021 tento rok už 10. stretnutie seniorov a ich vnúčat. Na strelnici Šimáň sa zišlo 60 členov ZO, ich vnúčat a hostí. Seniorom ktorí cestu nezvládli, bol zabezpečený odvoz o 10.00 hod. z námestia. Už tradične guláš od skorého rána varil p. Vojtech Kuracina s pomocníkmi. Niektoré členky priniesli výborné koláče a keksíky.
P. Albertyová, Čunderlíková a Rečlová pripravili rôzne športové a zábavné súťaže pre vnúčatá a pridali sa k nim aj niektorí seniori. Predsedníčka pani Boberová vyhodnotila ich výkony a všetci súťažiaci dostali sladké odmeny.
Po súťažiach sme si pochutnali na vynikajúcom guláši. Počasie nám prialo, na strelnici vládla veľmi dobrá nálada, prišiel medzi nás aj pán farár Piekut. Teší nás, že o túto peknú akciu je z roka na rok väčší záujem.
Ďakujeme p. Marianovi Kazárovi za poskytnutie priestorov v tomto nádhernom prostredí.
Anna Čunderlíková
Seniori Predajna - guľáš
Seniori Predajna - guľáš
15. 7.
2021
Výlet do Vígľaša a Modrého kameňa
Vo štvrtok 15. júla sme sa autobusom vypravili na ďalší výlet, ktorý nám po Covidovej odmlke pripravila vedúca Jednoty dôchodcov Slovenska v Predajnej, Marienka.

Ráno sme si pre istotu vzali dáždniky, pretože v predpovedi počasia nám hrozili miestnymi búrkami. Našťastie sa nám búrky vyhli a nás celý deň sprevádzalo slnečné počasie.

Prvou zastávkou bol zrekonštruovaný zámok Vígľaš, ktorý sa nachádza nad rovnomennou dedinou blízko Zvolena. Z mladosti sme si mnohí spomenuli na ruiny, ktoré sme vídali na ceste do Dudiniec alebo Santovky. Teraz sa štvorhviezdičkový Hotel The Grand Vígľaš hrdo vypína na kopci a nám priblížuje slávu zašlých časov. Na vstupnom nádvorí sme sa niektorí osviežili chutnou kávou, ďalší sa kochali výhľadmi z obnovených hradieb a prehliadli si kópie zbraní. Mali sme zabezpečenú prehliadku zámku so sprievodcom, ktorá sa začala presne o 11 hodine. Naša sprievodkyňa, pani Mária, nám porozprávala o histórii zámku od stredoveku cez pohnuté obdobie počas druhej svetovej vojny až po súčasnosť. Pôvodne bol na kopci kláštor, ktorý v štrnástom storočí uhorský kráľ Ľudovít dal prestavať na hrad. Hrad postupne zveľaďovali ďalší uhorskí králi, najväčšiu zmenu urobili jeho vlastníci v 18 storočí, Esterházyovci, ktorí ho prebudovali na zámok. Počas druhej svetovej vojny bol zámok poškodený a z veľkej časti vyhorel. Od roku 2009 sa začalo s obnovou hradného opevnenia, bášt a postupne samotného zámockého objektu. Hotel je otvorený od roku 2014. My sme mali možnosť vidieť časť chodieb s freskami pripomínajúcimi históriu zámku, vnútorné nádvorie a kaplnku. Aj to nám pomohlo urobiť si predstavu o tom ako kedysi zámok vyzeral.

Na ceste do Modrého Kameňa sme sa posilnili v pizzerii v Novom Halíči. Potom nás už autobus bezpečne doviezol do ďalšieho cieľa našej cesty, na hrad a kaštieľ Modrý Kameň.

Hrad bol kedysi obrannou baštou proti tatárskym a tureckým nájazdom. Často bol zničený pri dobýjaní. Dnes je z gotického takzvaného horného hradu iba zrúcanina. Na pozostatkoch hradieb a múrov je terasa / vyhliadka, odkiaľ vidno až na maďarské územie. Dolný hrad bol postupne prestavaný na kaštieľ, ktorý sa zachoval dodnes . Veľká časť je zrekonštruovaná.
Hneď prvé prekvapenie po prejdení vstupného mosta boli sprievodcovia oblečení do dobových kostýmov. Prvú časť prehliadky tvorila výstava o histórii hradu a jeho majiteľoch, rodine Balassovcov, ktorí boli s hradom spojení viac ako 600 rokov. Druhá časť prehliadky bola venovaná expozícii múzea bábkárskych kultúr hračiek. Múzeum dokumentuje dejiny a súčasnosť bábkového divadla, dejiny a vývoj detskej hračky u nás aj v zahraničí.

Cestou naspäť sme míňali opäť Nový Halíč. Zdiaľky nás vítala silueta zrenovovaného zámockého hotela Galicia Nueva. Aj ten by stál za návštevu. Možno nabudúce.
Klimeková Helena
Seniori Predajna - BB SNP
Seniori Predajna - BB SNP
Seniori Predajna - BB SNP
Seniori Predajna - Poniky
Seniori Predajna - Poniky
7. 7.
2021
Turistická vychádzka
na Dedečkovu chatu
Dňa 7. 7. 2021 výbor ZO JDS v Predajnej zorganizoval turistickú vychádzku na Dedečkovu chatu, ktorá má názov podľa prvého majiteľa a strojcu p. Dedečka. Schniererbus nás odviezol na Pohanské, ďalej sme kráčali po vyznačenej turistickej značke. Po celej trase sú umiestnené lavičky, na ktorých sme počas vychádzky oddychovali. V časti Diel sme mali pekný výhľad na celé Nízke Tatry. Po hodine a pol sme dorazili na chatu, kde ponúkajú chutné jedlo a nápoje a tak sme sa občerstvili a oddýchli si. Leuška a Laurinka sa nám predstavili kultúrnym programom – pekným tančekom.
Oddýchnutí sme sa potom pobrali na cestu späť na Pohanské, kde nás už čakal Schniererbus. Turistickú vychádzku sme všetci zvládli.
Poďakovaním p. šoférovi a našej predsedníčke Ing. Boberovej sme našu vychádzku ukončili a šťastne sa vrátili domov.
Magdaléna Rečlová
Seniori Predajna - opera Banská Bystrica
Seniori Predajna - opera Banská Bystrica
21. 6.
2021
Výročná členská schôdza
ZO JDS Predajná
Vzhľadom na pandemickú situáciu, sme VČS mohli uskutočniť až dňa 21. 6. 2021 v Spoločenskom dome v Predajnej. Mali sme trošku obavu, či príde dosť členov, ale bolo to zbytočné.
Schôdzu otvorila pani predsedníčka Ing. Mária Boberová, privítala prítomných členov a tiež hostí: pani starostku Ing. Tatianu Čontofalskú, riaditeľku ZŠ a MŠ pani Mgr. Michaelu Vanikovú a členku výboru OO JDS Brezno pani Vlastu Rusnákovú.
Na začiatku schôdze sme si minútou ticha uctili našich zomrelých členov.
Pani predsedníčka zhodnotila plnenie plánu za rok 2020. Minulý rok sme nemohli splniť všetky plánované akcie, preto sme tieto presunuli na rok 2021 a pridali aj nové akcie navrhnuté členmi.
Správu o hospodárení podala pani Beraxová a revíznu správu pani Fortiaková. Keďže pandémia narušila aj ekonomiku štátu, dotkla sa aj nás, lebo 2% z daní od našich sponzorov za rok 2019 sme obdržali len v marci tohto roku.
V diskusii nás pani starostka oboznámila o skolaudovanom Komunitnom centre, ktoré bude slúžiť aj pre ZO JDS a požiadala prítomných o pomoc pri jeho upratovaní. Tiež odpovedala na otázky prítomných. Poďakovala seniorom za zodpovednosť a nosenie rúšok počas pandemickej situácie. Pani Vlasta Rusnáková pozdravila prítomných a poďakovala sa za pozvanie a dobrú spoluprácu a popriala veľa úspechov v našej činnosti. Pani Mária Šuhajdová tiež poďako-vala za spoluprácu a za ochotu pani predsedníčke, že oboznamuje s akciami aj ZO JDS Podbrezová.
Veľmi pekne vyzneli slová vďaky od pani Marcely Zodlovej, ktorá býva v Bratislave, ale členka je v našej organizácii . Je rodená Predajčianka a veľmi rada sa zúčastňuje všetkých akcií počas jej pobytu v Predajnej. Pani Zdenka Peťková navrhla výlet do Hronského Beňadika, ktorý bol zahrnutý do Plánu práce na rok 2021.
Schôdzu ukončila pani predsedníčka, poďakovala hosťom a prítomným za účasť. Po schôdzi nasledovalo občerstvenie a spoločné posedenie. Chceme poďakovať všetkým členkám, ktoré priniesli na schôdzu zákusky, koláče a keksíky, ďakujeme aj členkám, ktoré nás obsluhovali.
Margita Beraxová
Seniori Predajna - opera Banská Bystrica
Seniori Predajna - opera Banská Bystrica
16. 6.
2021
SENIORI ZNOVU V OPERE
v Štátnej opere v Banskej Bystrici
16. 06. 2021 seniori z Predajnej navštívili Štátnu operu v Banskej Bystrici a opäť prežili po dlhšej dobe pekný kultúrny zážitok.
Predstavenie ÉDITH PIAF o slávnej šansoniérke bolo úžasné. Jej spev sa podivuhodne prelínal s jej dramatickými osudmi. Šansón, to je Édith Piaf, Piaf, to je šansón. Inscenácia je autorským dielom režisérky a choreografky Dany Dinkovej a hudobného skladateľa Branislava Kostku.
Mária Boberová
Seniori Predajna - opera Banská Bystrica
Ďalšie foto

Predajna_Jednota-dochodcov_001 Predajna_Jednota-dochodcov_002 Predajna_Jednota-dochodcov_003 Predajna_Jednota-dochodcov_004 Predajna_Jednota-dochodcov_005 Predajna_Jednota-dochodcov_006 Predajna_Jednota-dochodcov_007 Predajna_Jednota-dochodcov_008 Predajna_Jednota-dochodcov_009 Predajna_Jednota-dochodcov_010 Predajna_Jednota-dochodcov_011 Predajna_Jednota-dochodcov_012 Predajna_Jednota-dochodcov_013 Predajna_Jednota-dochodcov_014 Predajna_Jednota-dochodcov_015 Predajna_Jednota-dochodcov_016 Predajna_Jednota-dochodcov_017